ABD Başkanı Joe Biden’dan Ukrayna açıklaması: NATO karşılık vermeye hazır

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda NATO’nun karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’dan Ukrayna açıklaması: NATO karşılık vermeye hazır
Yayınlama: 08.02.2022 00:36:24
430
A+
A-

ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Rusya-Ukrayna krizinin görüşüldüğü toplantı sonrası iki lider, kameraların karşısına geçti.

”NATO karşılık vermeye hazır”
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda NATO’nun karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi.

“Kuzey Akım 2 ‘ye son vereceğiz”
Biden, “Rusya (Ukrayna’yı) işgal ederse, bu tankların ve askerlerin Ukrayna sınırını geçmesi anlamına geliyor, Kuzey Akım 2 artık olmayacak, son vereceğiz.” dedi.

Kuzey Akım 2 projesi
Toplam maliyeti yaklaşık 10 milyar euro olarak hesaplanan Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküp Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumu Bundesnetzagentur-BNetzA’dan 16 Kasım’da yapılan açıklamada, Kuzey Akım 2’nin ruhsatlandırma sürecinin geçici olarak askıya alındığı bildirilmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.