ABD, Polonya’ya 3 bin asker daha gönderiyor

ABD, Rusya-Ukrayna krizinin tırmanması nedeniyle Polonya’ya 3 bin ilave asker gönderiyor.

ABD, Polonya’ya 3 bin asker daha gönderiyor
Yayınlama: 13.02.2022 02:09:40
337
A+
A-

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim, ABD’nin de hamleleriyle giderek artmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığından üst düzey bir yetkili, “Başkan’ın direktifi üzerine Bakan Austin bugün Fort Bragg’da konuşlu 82’inci Hava İndirme Tümeni’nden geriye kalan 3 bin askerin de Polonya’ya sevk edilmesi talimatını verdi.” dedi.

Daha önce bin 700 asker yollandı
Birliğin gelecek günlerde bölgeye intikal edeceğine işaret eden yetkili, daha önce aynı tümenden bin 700 askerin Polonya’ya sevk edildiğini, bununla birlikte 82’inci Hava İndirme Tümeni’ndeki tüm askerlerin bölgeye sevk edilmiş olacağını ifade etti.

300 ABD askeri de Almanya’da
Birliğin, Afganistan çekilme sürecini komutan eden Tümgeneral Christopher Donahue tarafından komuta edildiğini aktaran yetkili, Almanya’ya sevk edilmesi emredilen 18’inci Hava İndirme Kolordusu’na bağlı 300 askerin de Almanya’ya ulaştığını bildirdi.

“Amaç, müttefiklerimize güvence vermek”
Yetkili, “Toplamda bu 5 bin ek personel, çok sayıda görev yapabilen, manevra kabiliyeti yüksek ve esnek bir kuvvetten oluşuyor. NATO müttefiklerimize güvence vermek, NATO’nun doğu kanadına yönelik herhangi bir olası saldırganlığı caydırmak, ev sahibi ülke kuvvetlerine eğitim vermek ve çok çeşitli beklenmedik durumlara katkıda bulunmak için konuşlandırılıyorlar.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.