Adli Yardım Başvuru Formu e-Devlet’ten erişime açıldı

Adli Yardım Başvuru Formu e-Devlet’ten erişime açıldı
Yayınlama: 20.08.2021 23:09:36
788
A+
A-

Adalet Bakanlığınca, maddi durumu elverişli olmayan kişilerin, özel hukuk alanında mahkemelere yapacakları adli yardım başvurularında kullanılmak üzere oluşturulan Adli Yardım Başvuru Formu, e-Devlet üzerinden erişime açıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer alan adalete erişimin güçlendirilmesine yönelik hedefler kapsamında parasal durumu elverişli olmayan kişilerin, adli yardıma müracaat usulü kolaylaştırılarak, adalete erişimlerinin güçlendirilmesi amacı ile standart müracaat formu oluşturuldu.

Özel hukuk alanında mahkemelere yapılacak adli yardım müracaatlarında kullanılmak üzere, müracaat sırasında istenilen belgelerin standarda bağlanmasına yönelik oluşturulabilen Adli Yardım Başvuru Formu, fiziki olarak adliyelerdeki Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ve mahkeme ön bürolarından temin edilebiliyor.

UYAP Vatandaş Portalı

Ayrıca yapılan düzenleme ile artık Adli Yardım Başvuru Formu’na e-Devlet üzerinden de erişilebiliyor. Adli yardım talepli dava açmak isteyen vatandaşlar başvuru formuna https://vatandas.uyap.gov.tr adresindeki UYAP Vatandaş Portal sayfasından ulaşabiliyor.

Adli yardım başvurusu nasıl yapılıyor?

Adli yardım talebinde bulunabilmek için evvela mahkemeye müracaatlarak bu yönde talepte bulunulması gerekmektedir. Başvurucunun adli yardımdan faydalanma şartlarını taşıyıp taşımadığı araştırılıyor.

Mahkeme, adli yardımın şartlarının oluşup oluşmadığını değerlendirerek talebin kısmen ya da bütünüyle kabulüne veya reddine ilişkin karar verebiliyor. Adli yardım kararından dolayı ertelenen tüm yargılama giderleri ile devletçe ödenen avanslar, dava ya da takip sonunda haksız çıkan kişiden tahsil ediliyor.

Oluşturulan standart müracaat formu ile müracaatcunun maddi durumuna ilişkin bazı bilgi ve belgelere UYAP üzerinden adli mercilerin direk olarak erişim sağlamış olduğu hatırlatılarak, kendinden yalnızca formda yöneltilen diğer sorulara doğru ve eksiksiz şekilde cevap vermesi isteniyor.

Böylece Adli Yardım Başvuru Formu’nu kullanarak adli yardım talebinde bulunan vatandaşların, farklı bilgi ve belgeleri değişik kurumları dolaşarak toplama dönemi de son buluyor.

Bunun sayesinde kişilerin iş ve işlemlerinin kolaylaştırılarak hızlı biçimde çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Uygulama ile ayrıca adli yardım müracaatlarının faydalanma şartlarının değerlendirilmesinde benzer kriterlerin gözetilerek uygulama birliğinin sağlanması öngörülüyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.