Bakliyat fiyatları ikiye katlandı

Bakliyat fiyatları ikiye katlandı
Yayınlama: 03.09.2021 13:54:34
1.065
A+
A-

Son zamanlarda Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da yağışların az yağması ve yaşanan kuraklıktan dolayı kuru bakliyat ürünlerinde yüzde 50’ye varan fiyat artışları yaşandı.

KURAKLIK FİYATLARI ARTTIRDI

Batman’ın büyük orandaki kuru bakliyat ihtiyacını karşıladıklarını belirten Yargı Gıda işletmecisi Behçet Yargı, kuru bakliyat ürünlerinde bu yılki fiyat artışlarından dolayı satış yapamadıklarını söyledi. Kuraklık nedeniyle bakliyat fiyatlarının katlandığını ifade eden Yargı, “Kuru nohut geçen ay 10-12 TL civarındaydı, şuanda 16 TL olmuş. Yerli mercimek olarak adlandırdığımız Mardin- Kızıltepe yöresinin mercimeği 1 ay önce 10-11 liraydı, şuan 15-16 lira civarında. İthal Kanada mercimeği 8 TL iken, bugün 12 liradır.  Fiyatlarda Hemen hemen yüzde 40-50 arasında artış olmuş durumdadır. Bulgur 4 TL iken, bugün 5-6 lira arasında seyrediyor” dedi.

Bu sene yaşanan kuraklığa bağlı olarak mahsulün az olmasının fiyatları yükselttiğine dikkat çeken Yargı, “Bu sene buğdayda da sıkıntımız var. Un derseniz o da keza aynı.

Biz de bu durum karşısında az bir kar oranıyla satış yapıp direnmeye devam edeceğiz. Amaç, halk mağdur olmasın. Seneye bakalım, inşallah mahsul iyi olursa bu fiyatlar düşecek. Dolayısıyla en büyük temennimiz yağmurların bol olması, mahsulün bol olması, fiyatların düşmesi. Vatandaş hakikaten ürün almakta zorlanıyor. Allah onların yardımcısı olsun” diye konuştu.

Recep Akın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.