Bu saatten sonra tek bir lokma bile yemeyin; tabi kilo almak istemiyorsanız

Akşam yemek yemenin kilo aldırdığını hemen hemen herkes bilir. Ancak uzmanlar bu kez tam olarak en son yemek yiyeceğiniz saati açıkladı. Uzmanların açıkladığı bu saatten sonra tek bir lokma bile size oldukça fazla kalori kazandırıyor.

Bu saatten sonra tek bir lokma bile yemeyin; tabi kilo almak istemiyorsanız
Yayınlama: 09.10.2022 20:36:07
354
A+
A-

Kilo vermek isteyenler, genellikle akşamları yemek yememeye çalışıyor. Çok acıktıklarında ise genellikle salata veya meyve sebze tüketiyor. Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışma sonrası kilo vermek isteyenler için yemek yemek için uygun olan son saat açıklandı. 

Yapılan çalışmada, akşamüstü saat 17.00’den sonra yemek yemenin kilo vermeyi zorlaştırdığı sonucu ortaya çıktı. Akşam saatlerinde kalori yakımının çok daha yavaş bir oranda olduğuna değinen uzmanlar, erken saatte yemek yemenin hem açlığı daha kolay bastıracağını hem de kilo vermeye yardımcı olacağını belirtti.

Bilim insanları düzenli olarak saat 17.00’de yemek yiyen kişilerle 21.00’de yemek yiyenleri kıyasladı. Daha erken saatlerde yemek yiyenlerin acıkma oranı yarı yarıya düşüş gösterirken, erken yiyen kişilerin vücutlarında daha az yağ depolamaya yatkın olduğu da ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten Dr. Frank Scheer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Geç saatlerde yemek yemenin yemek yeme isteğini artıran leptin ve grelin hormonları üzerinde etkisi olduğunu ortaya çıkarak bilim insanları sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

Dr. Frank Scheer, Cell Metabolism isimli dergide yayınlanan araştırma ile ilgili olarak şu sözleri sarf etti:

Araştırmada bunun yanında geç saatte yemek yiyen kişilerin uyanıkken yüzde 5 daha az enerji harcadığını ve bu sebeple de kilo veremediği de belirtildi.

Fast food, (hamburger, patates kızarması, tatlılar, pizza).

Makarna (ketçap, mayonez gibi soslar ile birlikte)

İşlenmiş etler, şarküteri ürünleri ve sosisler

Kızarmış yiyecekler

Şeker takviyeli içecekler

Şeker ve un içeren hazır gıdalar.

Beyaz çikolata

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.