Eroğlu, Hasankeyf’te fidan dikti

Eroğlu, Hasankeyf’te fidan dikti
Yayınlama: 01.12.2022 03:25:32
349
A+
A-

Hasankeyf’te fidan dikme törenine katılan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hasankeyf Kaymakamlığını ziyaret ederek, Kaymakam Şenol Öztürk’ten ilçede yürütülen hizmetlere ilişik bilgi aldı.

“HASANKEYF TURİZM MERKEZİ OLACAK”

Hasankeyf’in bölgenin en görkemli turizm merkezi olacağını anlatım eden Eroğlu, “Turizm açısından burası büyük bir potansiyele sahip. Burada en büyük pay DSİ’nin. Dünyanın sayılı barajlarından biri burada yapılmış oldu, enerji üretiyor. Baraj yapılıyorken tarihi eserler yok olacak denildi. Bakın tüm eserleri yeni yerlerine taşıdık. Taşınma süreçlerini bizzat ben takip ettim. Cumhurbaşkanımız Hasankeyf’i o kadar oldukça seviyor ki, tüm eserler taşındı. Burayı yemyeşil yapacağız. Türkiye’nin en güzel turizm merkezi olacak. Hasankeyf ayrıca Batman’ın lokomotifi de olacak” dedi.

“HASANKEYF’TE İKİ FESTİVAL DÜZENLEDİK”

Hasankeyf’te 6 ay içerisinde iki festival düzenlediklerini kaydeden Batman Valisi Ekrem Canalp, “Bir tarafından tarih, bir tarafınca kültür ve öbür tarafından gezim. Kültür turizminin yanında başka unsurlarla desteklememiz gerekiyor. Bu çerçevede de altı ay içinde Batman’daki en esaslı iki festivali Hasankeyf’te yaptık. Bunlardan bir tanesi ‘Gastronomi Festivali’, ikincisi de ‘Su Sporları Festivali’ni yaptık. Batman’da yapacağımızın en önemli işlerden bir tanesi de gençlik merkezi ve bununla birlikte su sporları merkezini kurmak olacaktır. Burada konaklama ihtiyacını gidermek anlamında da naturel taştan bir öğretmen evi projemiz olacak, ileriki zamanlarda da burada taş yapıları mağara benzer biçimde oymak suretiyle, mağara oteller buradaki konaklama ihtiyacına hem farklı bir yaklaşımla bununla birlikte buradaki doku ile ahenkli, buranın geçmişi ile uyumlu bir çözümü hep birlikte üretmiş olacağız. Bugün misafirimiz olan Bakanımız Prof. Dr Veysel Eroğlu, 2002 yılından bu yana Hasankeyf’in taşınmasıyla ilgili sürecin hem genel müdür aynı zamanda bakan olarak da hep arasında olmuştur, hep destekçisi olmuştur. Bugün burada kendisiyle birlikte olmamız bununla birlikte kendisine karşı duyduğumuz hem minnet duygularının aynı zamanda vefa duygularının bir tezahürüdür. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz“ diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.