“HASANKEYF FESTİVALLERİN MERKEZİ OLACAK”

“HASANKEYF FESTİVALLERİN MERKEZİ OLACAK”
Yayınlama: 10.10.2022 16:07:03
745
A+
A-

Hasankeyf’te ilk kez ‘Hasankeyf Turizm ve Kano Festivali’ yapıldı. Festivalde konuşan Vali Ekrem Canalp; “Tarihi, kültürü ve medeniyeti, Hasankeyf’in bugünü için de avantaja dönüştürmek istiyoruz.
Tarihi yaşatmaya çalışıyoruz ama aynı zamanda ilçenin de turizmle gelişmesini, kalkınmasını ve ilerlemesini arzu ediyoruz” dedi.

Programda konuşan Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk ise; “Pandemi dönemi dahil olmak üzere Hasankeyf, 6’ıncı festivalini gerçekleştiriyor. İnşallah bu şehri Valimizin önderliğinde festivallerin merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

“TURİZMLE SPORU BİRLEŞTİREBİLİRİZ”

Batman Valiliği, Batman Belediyesi, Hasankeyf Kaymakamlığı ve Hasankeyf Belediyesi iş birliğiyle Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve Türkiye Kano Federasyonu’nun katkılarıyla Hasankeyf Limanı’nda ‘Hasankeyf Turizm ve Kano Festivali’ düzenlendi. Festivale Vali Ekrem Canalp, Batman Garnizon Komutanı Tuğgeneral İhsan Kaplan, Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir, kurum müdürleri, STK temsilcileri, sporcular ve çok sayıda kişi katıldı. İlk kez gerçekleştirilen ve 2 gün süren festivalde kano sporcularının aktiviteleri ilgi çekti. Festivalin açılışında konuşan Vali Ekrem Canalp; “Bu bölge, insanoğlu için medeniyetin başlangıç noktası olması nedeniyle son derece kıymetli ve önemli bir bölgedir. Hasankeyf dediğimiz zaman bizim aklımıza gelen ilk şey; tarih, kültür ve medeniyettir. Tarihi, kültürü ve medeniyeti aynı zamanda Hasankeyf’in bugünü için de bir avantaja dönüştürmek istiyoruz” dedi.

“TURİZMLE KALKINMAYI SAĞLAMALIYIZ”

Vali Canalp, şöyle devam etti; “Bir taraftan tarihi yaşatmaya çalışıyoruz ama aynı zamanda bu ilçenin de turizmle gelişmesini, kalkınmasını ve ilerlemesini arzu ediyoruz. Hedefimiz ve istikametimiz de bu yöndedir. Bunu gerçekleştirmek için de bir taraftan tarihi ve kültürü ama aynı zamanda turizmi çeşitlendirecek diğer aktiviteleri de yapmak zorundayız. Bugün ilkini yapmış olduğumuz kano festivali de tam bu amaca hizmet etmek için vardır. Sadece tarih ve kültür değil, aynı zamanda turizmini geliştirebilecek ve kalkındırabilecek, zenginleştirecek ne varsa bunların hepsini de faaliyete koyma gibi bir önceliğimiz var. Bunları yaparken elimizdeki avantaj neyse onu da kullanmak zorundayız. Ilısu Barajı bu avantajlardan biri olabilir. Geçmişindeki buradaki tarihi eserlerin bazıları Ilısu Barajı sularının altında olsa da bu baraj Hasankeyf’in bir avantajı da olabilir. Turizmle sporu birleştirebiliriz.”

 

 

 

100 SPORCU HASANKEYF’TEYDİ

Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk de festivalle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hasankeyf’in festivallerin merkezi olacağını ifade eden Öztürk; “Devletimizin olağanüstü yatırımlarıyla büyük bir değişim yaşayan Hasankeyf, maalesef bazı kesimlerin haksız olumsuz propagandalarına rağmen hala Güneydoğu’nun en önemli kültür turizm destinasyonu yolunda emin adımlarla yürüyor. Kısa bir süre önce 100’e yakın gastronomi şefini ilçemizde ağırladık. Bugün aynı şekilde 100’e yakın Kano Federasyonu bünyesindeki sporcularımızı ağırlıyoruz. Pandemi dönemi dahil olmak üzere bugün Hasankeyf, 6’ıncı festivalini gerçekleştiriyor. İnşallah bu şehri Vali Ekrem Canalp’ın önderliğinde gastronomi, kültür turizmi ve su sporlarıyla büyümeye-geliştirmeye devam edeceğiz” dedi. Öte yandan Kano Federasyon’un organizasyonuyla 100’e yakın spor iki gün süreyle yarışmalarda ter döktü.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.