HÜDA PAR‘dan Batman’da ‘Mermerciler Sitesi Kurulsun’ talebi

HÜDA PAR‘dan Batman’da ‘Mermerciler Sitesi Kurulsun’ talebi
Yayınlama: 20.09.2022 13:10:11
537
A+
A-

Batman’da ‘Mermerciler Sitesi Kurulsun’ talebi

Kent merkezinde bulunan mermercileri ziyaret eden HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz, Batman’da bir mermerciler sitesi kurulması gerektiğine vurgu yaptı.

HÜDA PAR Merkez İlçe teşkilatı farklı sektörlere yönelik ziyaretleri kapsamında mermerci esnafını ziyaret ederek sorun, sıkıntı ve taleplerini dinledi.

HÜDA PAR’ın kendilerini ziyaret etmesinden dolayı memnun kaldıklarını belirten mermerciler, Batman’da mermerciler sitesi kurulması için yetkililerin desteklerini beklediklerini dile getirdiler.

Ziyaretlerle ilgili konuşan Merkez İlçe Başkanı Durmaz, mermercilerin talebinin yerinde olduğunu belirterek bu talebin yerine getirilmesi için girişimlerin başlatılması gerektiğine vurgu yaptı.

“3 bin TL olan bir mutfak tezgâhı bu sene 7 bin civarındadır”

Durmaz, “Farklı sektörlere yönelik ziyaretlerimiz sürüyor.Sektör ziyaretlerinde görüşme yaptığımız sektör çalışanlarından sorunlarını dinliyor ve daha sonra çözüm için konuyu gündemleştiriyoruz. Bu seferki durağımız mermercilerdi. Kent merkezinde bulunan bazı mermercileri yerlerinde ziyaret ettik ayrıca bazı mermercilerle de telefonla konuşup sorun ve sıkıntılarını dinledik. Mermerciler de çoğu esnaf gibi yükselen fiyatlardan şikâyetçidir. Bir sene önce 2 ile 3 bin olan standart bir mutfak tezgâhı bu sene 6 ile 7 bin civarındadır. Doğal olarak fiyatlar yüksek olunca müşteriler de almakta zorlanıyorlar. Bu durumda hem müşteri mağdur oluyor hem de yüksek fiyattan mal aldığı için satış yapamayan mermerci esnafı da mağdur oluyor.” şeklinde konuştu.

“Mermercilerin işi ağır, tehlikeli, tozlu ve gürültülüdür”

Mermerciler Sitesi’nin olmayışının Batman için bir eksiklik olduğunu söyleyen Durmaz, “Görüştüğümüz mermerci esnafının sorunlarından bir tanesi de, kendilerine ait bir sitenin olmayışıdır. Verdikleri bilgiye göre kent merkezinde yaklaşık 150 mermerci bulunuyor. Mermerci esnafının işi bilindiği üzere ağır, tehlikeli ve gürültülü, aynı zamanda çok tozlu bir iş. Böyle olunca da bazen etraftaki vatandaşlar bu konulardan şikâyet ediyor. Mermerci esnafı da bu sorunun ortadan kalkması için Valilikten kendilerine bir yer tahsis edilmesini ve bir sitenin kurulmasını talep ediyor. Uzun süredir böyle bir talepleri var ancak bugüne kadar bu talepleri yerine getirilmedi.” dedi.

“Mermerciler bir sitenin kurulmasını istiyorlar”

Sitenin kurulmasının bir gereklilik olduğuna işaret eden Durmaz, “Kent merkezinin tozdan, gürültüden ve çevre kirliliğinden kurtulması açısından mermerciler için bir sitenin kurulması mermerci esnafını sevindirecektir. Bu konudamermercilerin isteği istek nettir, mermerciler tıpkı marangozcular sitesi, oduncular sitesi ve benzeri meslek gruplarının sitesi gibi bir mermerciler için de bir siteninkurulmasını istiyorlar. Bu konuda yetkililerden destek bekliyorlar. Batman’da Mermerciler Sitesi yapılırsa kent merkezi gürültüden ve çevre kirliliğinden kurtulacaktır. Bizce bu önemli bir sorundur. Yetkililer bu soruna mutlaka bir çözüm bulmalı ve mermerciler sitesinin kurulması için ivedilikle girişimlerde bulunmalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

“Sektöre bir kalite ve düzen getirilmesi için site şarttır”

Kalite, düzen ve müşteriye daha iyi hizmet için mermerciler sitesinin kurulmasının şart olduğuna dikkatleri çeken Durmaz, son olarak şunları söyledi;

“Mermerciler sitesi kurulursa bu işi meslek olarak icra eden tüm mermerciler bir arada bulunacaktır. Bu da mesleki anlamda sektöre bir kalite ve düzen getirecektir. Vatandaşlarımız da buraya geldiklerinde kendileri için en uygun olan seçeneklerde mermeri ve hizmeti kendileriseçebilecektir. Mermerciler bir arada olur ve eksikliklerinibirlikte çözerlerse mermercilik sektörü daha da güçlü hale gelecektir. Bunun için Valilik başta olmak üzere Batman’daki yetkili kurumların mermercilere destek olmaları ve gerekli kolaylıkları sağlamaları gerekir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.