İngiltere’de akaryakıt fiyatları rekor tazeledi

İngiltere’de akaryakıt fiyatları bir kez daha rekor kırarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

İngiltere’de akaryakıt fiyatları rekor tazeledi
Yayınlama: 16.02.2022 04:12:14
329
A+
A-

Dünya genelinde enerji kaynakları fiyatlarındaki artış sürüyor.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede özellikle akaryakıt ve doğal gaz fiyatları her geçen gün kendini katlayarak artıyor.

Bu kapsamda İngiltere’de akaryakıt fiyatları rekor üstüne rekor kırdı.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK FİYATLARI
İngiliz Otomobil Derneği’nden (AA) yapılan açıklamada, ülkede ortalama benzin pompa fiyatının litre başına 1,48 sterlin, dizel fiyatının ise litre başına 1,51 sterlini aşarak tüm zamanların rekor seviyelerine ulaştığı bildirildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen AA Sözcüsü Luke Bosdet, “Krizin yaşama maliyeti bir çentik daha arttı.” ifadesini kullandı.

DEPO MALİYETİ 81 STERLİNE ULAŞTI
İngiliz araç sigorta şirketi RAC Sözcüsü Simon Williams da yaptığı açıklamada, 55 litrelik bir aile otomobilinin yakıt deposunu doldurmanın maliyetinin 81,41 sterline ulaştığını söyledi.

Williams, “Petrol fiyatının varil başına 100 doların eşiğine gelmesi ve perakendecilerin toptan akaryakıt artışını fiyatlara hızlı bir şekilde geçirmeye istekli olmasıyla, önümüzdeki haftalarda günlük bazda yeni rekorlar kırılabilir.” ifadesini kullandı.

Brent petrolün varil fiyatı, Rusya-Ukrayna sınırındaki artan gerilim nedeniyle bugün 95,56 dolar ile 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ENFLASYON 5,4’E YÜKSELDİ
İngiltere’de hızla artan enerji fiyatlarının da etkisiyle enflasyon, geçen yılın aralık ayında yıllık bazda yüzde 5,4 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Böylece son verilerle birlikte ülkede, yıllık enflasyonun yüzde 7,2 seviyesinde olduğu 1992 yılının mart ayında bu yana en yüksek seviye kaydedilmiş oldu.

Merkezi Londra’da bulunan Capital Economics, yıllık enflasyonun ülkede bu yılın nisan ayı itibarıyla yüzde 7 seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.