İYİ Parti’den Ukrayna krizine ilişkin flaş açıklama

İYİ Parti’den, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine ilişkin, “Ukrayna ve Rusya arasındaki uzlaşmazlığın, bağımsız ve egemen bir devletin toprak bütünlüğünün ne ad altında olursa olsun ihlal edildiği bir noktaya gelmiş olması uluslararası hukukun ve kurallarının ihlali niteliğinde.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İYİ Parti’den Ukrayna krizine ilişkin flaş açıklama
Yayınlama: 25.02.2022 00:54:44
617
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında gerçekleştirilen Başkanlık Divanı toplantısının ardından Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Ukrayna ve Rusya arasındaki uzlaşmazlığın, bağımsız ve egemen bir devletin toprak bütünlüğünün ne ad altında olursa olsun ihlal edildiği bir noktaya gelmiş olması uluslararası hukukun ve kurallarının ihlali niteliğinde.” ifadesi kullanıldı.

Bunun, Avrupa’nın güvenlik mimarisinin temel belgesi olan Helsinki Nihai Senedi ve o zamandan bu yana varılan diğer mutabakatların da yok sayılması anlamına geldiği belirtilen açıklamada, “Rusya’nın ‘Özel Askeri Harekat’ adı altında Ukrayna’nın Donbas bölgesinde yürüttüğü, Ukrayna’nın ‘silahsızlandırılması’ adı altında ülkenin diğer bölgelerine de yaymış olduğu bu saldırının hem Ukrayna vatandaşları hem de Ukrayna’nın altyapısı ve ekonomisi açısından yıkıcı sonuçları olması kaçınılmaz görülmektedir.” denildi.

Açıklamada, iktidarın bu kaygı verici durumun özü konusunda mevcut askeri çatışma ortamında siyasi çağrıların ötesinde yapabileceği pek bir şey bulunmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Ekonomimizin mevcut kırılganlığı da dikkate alınarak, öncelik krizin ülkemize olabilecek yansımalarının asgari düzeyde tutulmasına, diğer ifadeyle krizin ülkemiz açısından gündeme getireceği sıkıntıların yönetilmesine verilmelidir.

Günümüzdeki durum iktidarın değil, ülkemizin sorunudur. Bu sorunun aşılması ise ulusal çıkarlarımızın gereği atılması gerekecek adımların istişare ve ortak akıl çerçevesinde belirlenmesi ile mümkün olabilecektir. TBMM’nin bu konuyu ele alacak olmasını memnuniyetle karşılıyor ve kriz yatışıncaya kadar TBMM’nin, tüm siyasi parti liderlerinin düzenli bir şekilde bilgilendirilmeleri ve gerekiyorsa bir araya getirilmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Bu krizden hem ülkemiz hem de bölgemiz için çıkarılacak çok ders vardır. Bunların analizini zamanı geldiğinde yapmak ve bu tür durumların tekrarını önlemek üzere yapılabilecekleri belirlemek de bir ulusal öncelik olmak durumundadır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.