Kırım Köprüsü’ne şiddetli patlama! Ukrayna’dan ‘bu sadece başlangıç’ açıklaması

Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı Rusya topraklarına bağlayan ve Kerç Boğazında yer alan Kırım Köprüsü’nde sabah saatlerinde büyük patlama meydana geldi. Patlamaya, bomba yüklü bir kamyonun neden olduğu açıklandı. Ukraynalılar Putin’in doğum gününe atıfta bulunarak kinayeli bir paylaşımda bulundu.

Kırım Köprüsü’ne şiddetli patlama! Ukrayna’dan ‘bu sadece başlangıç’ açıklaması
Yayınlama: 09.10.2022 20:39:06
116
A+
A-

2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açılan stratejik öneme sahip 19 kilometrelik köprüde trafik akışı durduruldu. Köprünün demiryolu hattının yanındaki karayolunda ise çökme meydana geldi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığına bağlı ekipler alevlere müdahale ederken, patlamanın demiryolundaki yakıt dolu tanklardan birinde çıkan yangından kaynaklandığı aktarıldı. 

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, Kırım Köprüsündeki patlamada ilk belirlemelere göre 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov ise, Marilyn Monroe’nun söylediği ‘Happ birthday, Mrs. President’ (İyi ki doğdun Sayın Başbakan) şarkısıyla birlikte yanan köprünün videosunu “Günaydın, Ukrayna” mesajıyla paylaştı.

Rus Ulusal Anti-Terör Komitesi patlamaya, bomba yüklü bir kamyonun neden olduğunu açıklandı. Buna göre bomba yüklü bir kamyonun patlamasının ardından demiryolu ile Kırım’a taşınan yedi petrol tankeri alev aldı. Saldırıda can kaybı olmadığı belirtiliyor. 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bunun sadece başlangıç olduğunu belirterek “Kırım, köprü, başlangıç. Yasa dışı olan her şey yok edilmeli, çalınan her şey Ukrayna’ya iade edilmeli, Rusya işgal ettiği yerleri terk etmeli.” ifadesini kullandı.

Ukraynalı müzakereci ve Ukrayna’da iktidardaki siyasi partisi “Ukrayna Halkın Hizmetkarı” Başkanı David Arakhamia da köprüdeki patlama ile ilgili Telegram hesabından, “Rus kaçak inşaatı çökmeye ve alev almaya başladı. Nedeni basit, patlayıcı bir şey inşa ederseniz, er ya da geç patlayacak. Ve bu sadece başlangıç. Sonuçta, Rusya özellikle güvenilir inşaat konusunda başarılı değil.” paylaşımında bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov patlamaya yönelik yaptığı açıklamada, “Kırım Köprüsü’ndeki durum ile ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı raporları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’e sunuldu” dedi.

Rusya ile ilhak ettiği Kırım’ı birbirine bağlayan köprü, Kerç Boğazı’ndan geçiyor. Köprüde demiryolu hattı da bulunuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.