Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü
Yayınlama: 24.03.2023 04:49:46
Düzenleme: 24.03.2023 04:50
34
A+
A-

Malabadi Köprüsü, Batman ilinin Hasankeyf ilçesi sınırları içerisinde yer alan tarihi bir köprüdür. Köprü, Dicle Nehri üzerinde yer alır ve tarihi İpek Yolu’nun bir bölümünü oluşturur.

Malabadi Köprüsü, Artukoğulları Beyliği döneminde 1147 yılında yapılmıştır. Köprünün yapımında kesme taşlar kullanılmıştır ve o dönem için oldukça büyük bir mühendislik başarısı olarak kabul edilir. Köprü, yaklaşık 150 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindedir. Ayrıca köprü üzerinde 19 adet kemer bulunur.

Malabadi Köprüsü, zaman içerisinde pek çok doğal afet, savaş ve tahribat sonucu zarar görmüştür. Ancak yapılan onarımlar sayesinde günümüze kadar gelebilmiştir. Köprü, bugün turistlerin ilgi odağı olan bir tarihi eserdir ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Malabadi Köprüsü Tarihi

Malabadi Köprüsü, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Batman ilinin Hasankeyf ilçesi sınırları içerisinde yer alan tarihi bir köprüdür. Köprü, Dicle Nehri üzerinde yer alır ve tarihi İpek Yolu’nun bir bölümünü oluşturur.

Köprünün yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından 1147 yılında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Köprünün yapımında kesme taşlar kullanılmış ve o dönem için oldukça büyük bir mühendislik başarısı olarak kabul edilir. Köprü, yaklaşık 150 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindedir. Ayrıca köprü üzerinde 19 adet kemer bulunur.

Malabadi Köprüsü, zaman içerisinde pek çok doğal afet, savaş ve tahribat sonucu zarar görmüştür. Ancak yapılan onarımlar sayesinde günümüze kadar gelebilmiştir. Köprü, Osmanlı döneminde de onarılmış ve kullanılmıştır. 20. yüzyılın başında yapılan bazı restorasyon çalışmaları da köprünün ayakta kalmasına yardımcı olmuştur.

Malabadi Köprüsü, günümüzde turistlerin ilgi odağı olan bir tarihi eserdir ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Ancak köprünün çevresinde yapılan baraj çalışmaları nedeniyle, köprünün altında kalan kısmı sular altında kalacaktır ve bu da köprünün geleceği ile ilgili endişelere neden olmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.