Meyve sebze fiyatlarını kar fena vurdu! TIR’lar giremedi

İstanbul kar esareti altında kalmasıyla yolcuların yanı sıra sebze meyve getiren TIR’larda yollarda kaldı. Uzun süren beklemelerde yakıt sorunu gerekli ısının korunmasına da zarar verdi. Bunun sonuncunda sebze meyvelerde fiyat patlaması yaşanabilir.

Meyve sebze fiyatlarını kar fena vurdu! TIR’lar giremedi
Yayınlama: 25.01.2022 19:43:18
642
A+
A-

İstanbul giriş ve çıkışlara kapatılırken, şehrin sebze-meyve ihtiyacını gideren TIR’lar da trafikte kaldı. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nden gelen kamyonlar, yolun kapalı olması nedeniyle Kuzey Marmara Otoyolu’nda kontak kapattı. Gece boyunca dondurucu soğukta kalan sebze-meyvelerin durumu ise merak konusu oldu.

İstanbul’da sebze-meyve denilince akla gelen Bayrampaşa Hali’nde dün telaş vardı. Çünkü gece boyu yolda kalan TIR’lar öğlen saatlerinde hale giriş yaptı.

-Peki İstanbul’da gıda sevkiyatı kardan nasıl etkilendi?
-Herhangi bir tedarik sıkıntısı yaşanır mı?
-Sebze-meyve fiyatlarında bir yükseliş olur mu?

Kasa kasa bozum meyveler
Haberglobal’e konuşan TIR’ların Kuzey Marmara Otobanı’nda mahsur kaldığını aktaran İstanbul Halciler Derneği Başkanı Numan Dayan, normalde dün akşam gelmesi gereken TIR’ların daha yeni (bugün saat 12.00) geldiğini söyledi. Dayan, “İstanbul’un ihtiyacı olan sebze-meyveyi elimizden geldiği kadarıyla tedarik etmeye çalışıyoruz. Kar nedeniyle başka bölgelerle de koordineli olarak çalışıyoruz. TIR’larımızın yolda kalmasından sebze-meyveler etkilenmiyor dersek yalan olur. Her kesimin etkilendiği gibi biz de etkileniyoruz. Her TIR’da kasa kasa bozulan meyveler çıkacaktır” dedi.

Kapalı TIR’ların dondan etkilenmediğini, brandalı olan araçlarda da don brandaları ile örtülmesi durumunda herhangi bir olumsuzluk olmayacağını dile getiren Dayan, “Malın hava almayacağı şekilde işçilik yapılırsa sebze-meyveler zarar görmeyebiliyor. Ama eğer ürünler brandanın altından hava alıyorsa, bir şekilde boşluk görürse kamyonun içindekiler zarar görebiliyor” şeklinde konuştu.

Tencereye giren bütün sebzeler…
Bu akşam gelecek olan TIR’ların da olduğunu söyleyen Dayan, “Sadece İstanbul değil, diğer illerde de kar var, her taraf etkiliyor. Akdeniz’den narenciye ürünleri portakal, mandalina, limon aklınıza gelen bütün sebzeler oradan gelir. Tencereye giren bütün sebzeler. Finike’de bile hava karlı gösteriyordu. Bunlar sera ürünleri, sera iyi ısıtılmadığı zaman ürünler etkileniyor ve yetişmesinde de sorunlar oluyor. Domates üç günde kızaracağına 13 güne çıktığı zaman İstanbul’a tedariği de zor oluyor ve ürün girişi de az oluyor” ifadelerini kullandı.

Hallerin bir borsa görevi gördüğünü ve ürünlerin arz ve taleple satıldığını aktaran Dayan, sebze-meyve fiyatlarında ister istemez değişkenlik olacağını dile getirdi. Bu değişkenliğin İstanbul’daki kar yüzünden de olacağına dikkat çeken Dayan, “Donan mallar kendini hemen belli etmez. Üzerinden 2-3 saat beklemek lazım işte o zaman farkedilir” diyor.
TIR’ların istop etmediği sürece (yani aracın çalışır durumda olması) bir sıkıntı dahi olamayacağını söyleyen Dayan, şöyle devam etti: “Genelde araçlar genelde Akdeniz’den geliyordu. İnşallah bir şey yoktur diye dua ediyoruz ama, muhakkak zaiyatlar olacaktır. İstanbullunun bu kar kışta sebze-meyveyi diğer günler gibi kolay ve bol olmayacak, sıkıntılarımız olacak. Ama inşallah en iyi şekilde İstanbulluları meyve-sebzeye doyuracağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.