Pentagon, Amerikan askerlerine Kovid-19 aşısı zorunluluğu getiriyor

Pentagon, Amerikan askerlerine Kovid-19 aşısı zorunluluğu getiriyor
Yayınlama: 09.08.2021 21:55:28
471
A+
A-

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan askerlerinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılanmasını zorunlu kılacak.

Amerika Savunma Bakanı Lloyd Austin, birliklere gönderdiği bildiride, ”En geç eylül ortasına kadar aşının mecburi olması için Başkan’ın (Joe Biden) onayını isteyeceğim.” ifadesini kullandı.

Austin, askeri birliklere ne kadar aşıya ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi ve hazırlıkların yapılması talimatı verdi.

Amerika İlaç ve Gıda Dairesinin (FDA) Pfizer/BioNTech’in geliştirmiş olduğu Kovid-19 aşısına eylülde tam onay vermesi bekleniyor.

FDA’nın onayının ardından, Amerika Savunma Bakanlığı ordunun aşılanmasını mecburi kılabiliyor.

Pentagon’a göre, şimdiye kadar 1 milyondan fazla Amerikan askeri iki doz Kovid-19 aşısı, 237 binden fazla asker ise tek doz aşı yaptırdı.

Biden’dan Pentagon’un kararına destek

Amerika Başkanı Joe Biden, yazılı bir açıklama yaparak Savunma Bakanı Lloyd Austin’in söz konusu kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Biden, açıklamasında, “Bakan Austin’in, en geç eylül ortasına kadar Kovid-19 aşısını askerlerimiz için mecburi aşılar listesine alma yönündeki kuvvetlerimize gönderdiği mesajına kuvvetli şekilde destek veriyorum.” ifadesini kullandı.

Özellikle Delta varyantına karşı askerlerin aşı olmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Biden, salgından kurtulabilmek için yalnızca askerlerin değil tüm vatandaşların bir an evvel aşı olması gerektiğini belirtti.

Amerika Savunma Bakanı Austin, birliklere gönderdiği mesajında en geç eylül ayı ortasına kadar Kovid-19 aşısının askerler için mecburi hale getirileceğini açıklamıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.