Rapor basına sızdı, Beyaz Saray çıldırdı: ABD’nin en yetkili kurumu uyardı: Kovid-19’la savaş değişti!

Delta varyantı tüm dünyada yayılmaya devam ettikçe koronavirüsle olan savaşımızda mevzi kaybetmeye devam ediyoruz. Hükümetler tarafından bir yandan aşılama kampanyalarına hız verilmeye çalışılırken bir yandan da yetkili kurumlardan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD’nin en yetkin sağlık kurumu CDC’nin açıklaması gündeme bomba gibi düşerken Beyaz Saray basın kurumlarına tepki gösterdi.

Rapor basına sızdı, Beyaz Saray çıldırdı: ABD’nin en yetkili kurumu uyardı: Kovid-19’la savaş değişti!
Yayınlama: 01.08.2021 01:12:40
393
A+
A-

Delta varyantının su çiçeği kadar bulaşıcı olduğunu ve diğer versiyonlardan daha tehlikeli olabileceğini gösteren yeni bulgular, ABD sağlık yetkililerini, ulusun yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesine dair tavsiyeleri değiştirmeyi düşünmeye sevk etti.

Washington Post’un ABD’deki araştırmalardan derlediği belgelere göre, Kovid-19’un Delta varyantının su çiçeği kadar bulaşıcı seyrettiği ve soğuk algınlığı, grip, çiçek hastalığı ve ebola virüsünden daha bulaşıcı enfeksiyonlara neden olduğu belirtildi.

ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Delta varyantı tehlikesi sebebiyle “savaşın değiştiğini” belirterek, Kovid-19’la mücadele yöntemlerini farklılaştırdı. Bu kapsamda CDC aşılananlar dahil herkese maske önermek, doktorlar ile diğer sağlık çalışanlarının aşılanmasını talep etmek gibi yeni önlemleri dikkate almaya başladı.

CDC çalışanları, edinilen bulguları Delta varyantının tehlikelerini ve aşılamadan sonra oluşabilecek enfeksiyonları açıklamada kullanıyor.

Aşılı kişilerin virüslerin yoğun olduğu yerlerde maske takmaya devam etmelerini tavsiye eden CDC, belgelerin aşı sonrası enfeksiyonların en az aşılanmamış kişilerde olduğu kadar bulaşıcı olabileceğini gösterdiğini belirterek, Massachusetts’in Provincetown şehrindeki Cape Cod kasabasında aşılanmış kişiler arasında da büyük bir salgın görüldüğünü kaydetti.

Bu arada çalışmanın derlendiği belgelerde, delta varyantının alfa varyantından daha büyük risk oluşturabileceğini gösteren Kanada, Singapur ve İskoçya’dan çalışmalara atıfta bulunuluyor.

Rapor basına sızdı, Beyaz Saray çıldırdı: ABDnin en yetkili kurumu uyardı: Kovid-19la savaş değişti

Belgelere göre, ocak ayından bu yana Kovid-19 hastaları arasında hastaneye yatışların ve hastane içi ölümlerin artan bir bölümünü aşılamadan sonra enfekte olan kişiler oluşturuyor.

CDC, Kovid-19 aşılarının enfeksiyonları, ciddi hastalıkları ve ölümü önlemede hala oldukça etkili olduğunu ve aşı sonrası enfeksiyonların yaygın olmadığını vurguluyor.

BEYAZ SARAY KÜPLERE BİNDİ

Öte yandan Beyaz Saray yetkilileri Washington Post ve New York Times gibi ülkenin saygın gazetelerinin CDC raporunu iç yazışmalara ulaşmak yoluyla elde edip yayınlamasına büyük tepki gösterdi.

Beyaz Saray’ın iletişim birimleri CDC raporunun gazeteler tarafından bağlamından koparılarak paylaşıldığı ve manipülasyon yapıldığı inancında.

Rapor basına sızdı, Beyaz Saray çıldırdı: ABDnin en yetkili kurumu uyardı: Kovid-19la savaş değişti

Gazeteler Massachusetts eyaletinde yapılan saha çalışması verilerini kullanarak yaptıkları haberde Delta varyantına yakalananların yüzde 75’nin aşılı olduğu bilgisine ulaştı. Rarpoda Deltanın bulaşma hızı ve oranının suçiçeği hastalığıyla eşdeğer olduğuna da yer veriliyor.

Beyaz Saray’dan verilen bu tepkinin oldukça nadir görülen bir sertlikte olması dikkat çekti.

Rapor basına sızdı, Beyaz Saray çıldırdı: ABDnin en yetkili kurumu uyardı: Kovid-19la savaş değişti

Beyaz Saray’ın sert tepkisinde Washington Post ve New York Times’ın haberle ilgili attığı tweet’ler ‘tamamen gerçek dışı ve sorumsuzca’ ifadeleriyle değerlendirildi.

 

 

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.