Savaş hali Covid 19 kurallarını kaldırdı Ukrayna’dan gelenlere test ve karantina olmayacak

Rus işgali altındaki Ukrayna için koronavirüs kurallarında esnetilmeye gidildi. Ülkesinden kaçmak durumunda kalan Ukraynalılar için Polonya test ve karantina kuralını kaldırdı.

Savaş hali Covid 19 kurallarını kaldırdı Ukrayna’dan gelenlere test ve karantina olmayacak
Yayınlama: 25.02.2022 18:30:05
505
A+
A-

Polonya, Ukrayna’dan ülkeye gelecek kişiler için Covid-19 nedeniyle zorunlu karantina ya da negatif test ibraz etme zorunluluğunu kaldırdı.

Polonya, Rusya’nın düzenlediği operasyon dolayısıyla Ukrayna’yı terk ederek Polonya’ya gelecek kişiler için korona virüs nedeniyle zorunlu olan karantina uygulamasını ya da negatif test ibraz etme zorunluluğunu kaldırdı. Konuya ilişkin olarak Polonya Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan kararname bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname, Ukrayna’dan Polonya’ya giriş yapacak Türk vatandaşlarını da kapsıyor.

Polonya’ya 30 bin sivil geçti
Ukrayna’da Rusya’nın saldırılarından kaçan 30 bin kişinin Polonya’ya geçtiği duyuruldu.

Polonyalı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinden sonra dünden bu yana yaklaşık 30 bin kişinin, Ukrayna’dan Polonya’ya geçtiğini, bu kişilerin neredeyse yarısının mülteci konumunda olduğunu bildirdi.

Polonya Güvenlik Hizmetleri Sözcüsü, “Şimdiye kadar gelen kişilerin yaklaşık yarısı savaştan kaçtıklarına dair sözlü açıklamalar yaptı. Bunlar savaş mültecisi olarak kabul edilmesi gereken insanlar. Yerel prosedürlere göre Polonya’ya kabul edilecekler.” diye konuştu.

Polonya’da yaşayan Ukraynalıların da sınıra giderek Ukrayna’dan gelen yakınlarını ve dostlarını karşıladıkları görüldü.

Polonya, Ukrayna’dan kaçan üçüncü ülke vatandaşlarının da memleketlerine geri gönderilmesi çalışmalarına yardım ediyor.

Polonya’nın ilk aşamada mültecilere yiyecek, tıbbi yardım ve bilgi sağlanması için 8 kabul noktasını açtığı duyurulmuştu.

Bu arada Polonya, hava sahasını Rus uçaklarına kapattı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, yerel saatle 14.00’te yürürlüğe giren karar için Aeroflot gibi hava yolu şirketlerinin, Polonya havaalanlarından kalkış ve inişlerinin, ayrıca Polonya üzerinden diğer ülkelere uçuşlarının yasaklandığını söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.