Tedirgin eden araştırma! Bilim insanları 3 yeni koronavirüs keşfetti

Bilim insanları, Laos’ta yarasalar üzerinde yaptıkları bir araştırmada, insan sağlığı açısından risk oluşturabilecek 3 yeni koronavirüs keşfetti.

Tedirgin eden araştırma! Bilim insanları 3 yeni koronavirüs keşfetti
Yayınlama: 17.02.2022 12:21:49
466
A+
A-

Institut Pasteur du Laos ve Laos Ulusal Üniversitesi’nden bilim insanlarının yarasalarla ilgili araştırması tedirgin etti. Araştırmacıların bulguları çarşamba günü Nature dergisinde yayınladıkları çalışmada, Kovid-19 hastalığına neden olan Sars-CoV-2 (koronavirüs) virüsünün kaynağının yarasalar olduğu teorisini güçlendirecek keşifler yaptı.

3 koronavirüste tehlike
Sputnik’in aktardığına göre, yarasalarda bulunan BANAL-103, BANAL-236 ve BANAL-52 adlı 3 koronavirüs, özellikle virüsün hücreye bağlanmasını sağlayan spike proteininde, pandemiye neden olan Sars-CoV-2 ile benzer genomik özellikler bulunduruyor.

“İnsan hücrelerine girebiliyor”
Kristalografi ve moleküler dinamiklerin hesaplamalı simülasyonları dahil olmak üzere çeşitli teknikleri kullanan bilim insanları, bu 3 virüsün insan hücrelerine Sars-CoV-2 ile aynı reseptör yoluyla girebildiğini keşfetti.

Institut Pasteur’deki Patojen Keşfi Laboratuvarı’nın başkanı Marc Eloit, yeni keşfin Sars-CoV-2’nin insanlara yarasalardan geçtiği tezini desteklediğini belirtti.

“İnsan sağlığı için bir risk”
Eloit, ayrıca çalışmanın, keşfedilen yeni virüslerin ‘insan sağlığı için bir risk oluşturabileceğini’ kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.