Yarım asırlık husumet son buldu

Yarım asırlık husumet son buldu
Yayınlama: 24.08.2021 13:11:44
Düzenleme: 24.08.2021 13:13
998
A+
A-

Batman’ın Sason ilçesinde Hiyan aşiretine bağlı Acet ile Haykır aileleri arasında 48 yıl önce başlayan husumet, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin girişimi sonucu sona erdi.

Batman’ın Sason ilçesi ile Diyarbakır’ın Kulp ilçesi arasında bulunan Kaşyayla köyünde 48 yıl önce 13 yaşında iki çocuğun silahla oynadığı sırada silahın ateş almasıyla bir kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından başlayan yarım asırlık kan davası, Vali Hulusi Şahin, Sason Belediye Başkanı Mehmet Şafi Yavuz ve Diyarbakır ile Batman’daki kanaat önderlerinin de katıldığı barış töreniyle son buldu.

VALİ ŞAHİN DE KATILDI

Törende konuşan Batman Valisi Hulusi Şahin, yarım asırdır devam eden husumetin bitmesinde olgunluk gösteren aile büyüklerini kutladı. Vali Şahin, “Öncelikle 40 yılı aşkın devam eden bu sıkıntıyı gideren, aracı olan kanaat önderlerine ve sıcaklık gösteren bu iki aile büyüklerine çok teşekkür ediyorum. Bu barışla geleceğiniz olan çocuklarınıza huzur dolu yarınlar bırakıyorsunuz. Bazen gelenek göreneklerle, bazen büyükler aracıyla, bazen de hukuka başvurarak aramızdaki sorunları hallediyoruz.

Bu köyümüzde yaşanan olayın ardından iki aile arasından meydana gelen husumetin büyümemesi ve çok hayırlı iş için bugün burada bir aradayız” dedi. Haykır ailesi adına konuşan kanaat önderi Alican Haykır, “Bu hadise 48 yıldır devam ediyor. Bu ailelerden bir aile 48 yıl önce Adana’ya göç etmiş. Bu aileler zaman zaman buralara taziyelere gelip gidiyorlardı.

Birbirimizin yüzüne bakamıyorduk. Bu ailenin talebi üzerinde biz bunu kalıcı bir barışa getirmek istedik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Acet ailesi kanaat önderlerinden İrfan Acet, “Bu barışta emeği geçen bütün kanaat önderlerimiz, devlet büyüklerimize sonsuz teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından imamın tuttuğu Kur’an-ı Kerim’in altından geçen aile büyükleri, el sıkışarak barıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.