Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! YKS tercih barajı düştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘YÖK, 2021-YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır.’ açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca, ‘Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! YKS tercih barajı düştü
Yayınlama: 10.08.2021 20:42:53
Düzenleme: 10.08.2021 20:45
674
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021 YKS’nin Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) uygulanmakta olan baraj puanının düşürülmesi için harekete geçmişti.

Çalışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da gençlere müjdeyi Twitter hesabından verdi.

Gençlere bir müjde vermek istediğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yükseköğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır. Yapılan bu önemli değişiklikle beraber üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

YÖK’TEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın YKS tercih barajının düşürüldüğünün açıklamasından sonra bir açıklama da YÖK’ten geldi. Yapılan açıklamada, 2021-YKS neticelerinin etraflıca değerlendirildiği ve global çapta devam etmekte olan Kovid-19 salgınının Türkiye’deki eğitim ve öğretim alanındaki olumsuz etkileri de göz önüne alınarak, yükseköğretim kurumlarının mevcut kapasitelerinin en verimli biçimde kullanılmasını sağlamak amacı ile yeni kararlar alındığı ifade edildi.

AYT/YDT puanı 180 ve üstünde olan adayların “merkezi yerleştirme” ve “ek yerleştirme” işlemlerinde puan ve başarı sıralarının korunacağı vurgulanan açıklamada, tercih ve yerleştirme sürecinin önceden ilan edildiği şekilde tamamlanacağı kaydedildi. Açıklamada, 2021-YKS işlemlerine mahsus dahil olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme neticesinde boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacağı, merkezi ve ek yerleştirme neticesinde boş kalan kontenjanlara verilecek bu ikinci ek yerleştirme olanağından TYT puanı minimum 140, AYT/YTD puanı minimum 170 olan adayların da yararlanabileceği belirtildi.

Böylelikle merkezi ve ek yerleştirme işlemlerinde önceden ilan edilmiş olan baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak TYT Puanı 140 ve üstünde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üstünde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri sırasında tercihte bulunma olanağı verilmiştir. Buna göre ikinci ek yerleştirme işlemleri sürecinde TYT puanı 140 ve üstünde olan adaylar ‘önlisans programlarında’, AYT/YDT Puanı 170 ve üstünde olan adaylar ‘lisans programlarında’ boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabileceklerdir.”

1-YÖK olarak, 2021-YKS neticelerini değerlendirerek yükseköğretim kurumlarımızın mevcut kapasitelerinin en verimli biçimde kullanılmasını sağlamak amacı ile merkezi ve ek yerleştirme işlemleri neticesinde boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılmasını kararlaştırdık.

CNN TÜRK Muhabiri Ahmet Türkeş yaşanan gelişme ile ilgili olarak şu detayları paylaştı:

Aslında gözler Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek açıklamadaydı. Az önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Erdoğan, ”Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum” sözleriyle başladı açıklamasına. Erdoğan, ”Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır.

Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır” dedi. Tabi burada ilave bir ek yerleştirmeden bahsediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan. Buna göre halihazırda da bir tercih süreci devam ediyor ve 20 Ağustos tarihine kadar sürecek. Ve muhtemelen bu süreç tamamlandıktan sonra açılacak ilave ek yerleştirme sürecinde baraj puanı düşürülecek ve adaylar bu süre zarfı içerisinde tercihlerini yapacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen ikinci tweetine bakalım. ”Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm akrdeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Çok konuşulmuş, çok tartışılmıştı. pandemi etkisiyle geçen eğitim yılından sonra YKS’de baraj puanının düşürülmesi talebi ortaya çıkmıştı. MHP Genel Başkanı Bahçeli, 150 olan TYT baraj puanının 10’a, 180 olan alan yeterlilik testindeki baraj puanının da 160’a düşürülmesini istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konudaki çalışmalara işaret etmişti. YÖK bir süredir konu ile ilgili çalıştı, pek çok formül hazırlandı, simulasyon hazırlandı ve hangi adım atılırsa kaç kişi etkilenir üzerindeki çalışmalar tamamlandıktan sonra cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Ve Erdoğan az önce alınan kararı açıkladı. Ve gözler ilave ek yerleştirme sürecinde olacak.

Kaç kişiyi ilgilendirdiği de merak ediliyor bu konu. Bahçeli, yaklaşık 500 bin kişinin hali hazırdaki baraj puanlarıyla tercih yapamayacaklarına işaret etmişti. Burada yapılan açıklamada aslında benzer bir adım atıldı. TYT’de 10 puanlık bir düşüşle 140 baraj puanı belirledi. alan yeterlilik testinde de yine 10 puanlık bir barajda düşüş yaşandı ve 170 oldu yeni baraj puanları artık.

20 Ağustos’a kadar adaylar mevcut baraj puanlarıyla tercihlerini yapacak ve ardından ilave ek yerleştirme süreci başlayacak. İşte bu süreçte 150 ve 180 baraj puanını geçemeyen adaylar ki sayıları da merak ediliyor ve tercih işlemlerini gerçekleştirecek. YÖK, tüm paydaşlarıyla hem MEB hem de ÖSYM ile çalışma yürüttü. Bu çalışmada nasıl bir adıma atarsak kaç kişi etkilenir bu durumdan gibi tüm sorular ele alındı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.