Durmaz: “Okul yolu sorununun çözümü için yeni bir yol yapılmalıdır”

Durmaz: “Okul yolu sorununun çözümü için yeni bir yol yapılmalıdır”
Yayınlama: 03.11.2022 11:01:08
758
A+
A-

Batman Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi öğrencileri okul yollarının oldukça dar ve tren raylarına bitişik olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Öğrenciler kazaların yaşanmaması ve sorunlarının çözümü için ya yolun genişletilmesi veya yeni bir yolun yapılmasını talep ediyorlar.

Öğrencileri dinlemek ve sorunları yerinde görmek için Tılmerç mahallesinde bulunan Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Batman Merkez İlçe Başkanı Muhammet Şerif Durmaz, okulun müdürü, öğretmenler ve de öğrenciler ile görüştü.


Görüşme sonrasında değerlendirmelerde bulunan Merkez İlçe Başkanı Durmaz, okul yolu sorununu çözüme kavuşması için yetkililere harekete geçmeleri için çağrıda bulundu.

“Dar ve bariyersiz tren raylarına bitişik olan yol korku oluşturuyor”

Durmaz yaptığı değerlendirmede, “Memleketimizin gelişen bölgelerinden olan Tılmerç mahallesinde bulunan Batman Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesinin okul yolu hem çok dar aynı zamanda bariyersiz tren raylarına bitişiktir. Gelip geçen araçlar kalabalık öğrenci grupları içerisinden yol almaya iş yapmaktadır. Öğrenciler okula gelirken ve okuldan dağılırken yol yüzlerce öğrenciyle dolmaktadır. Yolu hem araçlar aynı zamanda öğrenciler kullanmaktadır. Bazen yol tıkanmaktadır. Dar ve bariyersiz tren raylarına bitişik olan yol ilk önce öğrenciler, öğretmenler ve veliler için vehamet oluşturmakta, imaj kirliliğine yol açmakta ve kazalara davetiye çıkarmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Çok dar olan okul yolu sorununun çözümü için yeni bir yol yapılmalıdır”

Sorunun çözümü için alternatifler sunan Durmaz, “Okul yolunun genişletilmesi için bundan iki sene önce Devlet Demir Yollarına ve Belediyeye başvuruda bulunulmuş sadece başvuru yolun tren raylarına bitişik olması sebebi öne sürülerek reddedilmiş. 1000’den fazla talebesi olan okul yolu probleminin çözümü aslında basittir. Eğer genişletme imkânı yoksa alternatif bir yolun yapılması gerekmektedir. Tren raylarına bitişik ve oldukca dar olan okul yolu problemininin kalıcı çözümü için yeni bir yol yapılmalıdır. Bunun için fiziki şartlar uygundur. Heyetimizle gidip okul çevresinde araştırma yaptıktan sonrasında şu sonuca vardık: Okulun arka tarafında yeni bir yol yapılabilir ve okulun girişi arka kısma verilerek sorun halledilebilir.” şeklinde konuştu.

“Yol ve tren rayları arasında bariyerlerin yapılması gerekir”

Yetkili kurumların emek verme başlatması icap ettiğini söyleyen Durmaz, “Bu mevzuda Batman Belediyesi alakalı birimlerine bir çalışma yaptırmalıdır. Aynı zamanda mevcut yolda herhangi bir kaza yaşanmaması için de yol ve tren rayları arasında güvenlik duvarının örülmesi, bariyerlerin yapılması gerekmektedir. Görüştüğümüz öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul etrafındaki vatandaşlar okul yolu problemi için geçici değil kalıcı çözüm istiyorlar. Çözüm; yolun genişletilmesidir ancak bu şayet yapılamıyorsa kalıcı çözüm için yeni alternatif bir yolun yapılması icap eder.” dedi.


Durmaz, en son şunları dile getirdi:

“Memleketimizin sorunlarının çözümü konusunda biz HÜDA PAR olarak sorunları tespit edip yapıcı ve hizmet odaklı siyasetimiz gereği çözüm sunmaya devam edeceğiz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.