Didem Arslan’a suç duyurusu

Didem Arslan’a suç duyurusu
Yayınlama: 27.08.2021 13:50:52
625
A+
A-

Batman Barosu Av. Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi, bir TV kanalında program sırasında Kürtçe ile ilgili sözleri nedeniyle Didem Arslan Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘KÜRTÇE’NİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN’

Batman Barosu Av. Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi, Özel bir TV kanalında Kürtçe konuşan vatandaşı yayından alan ve Kürtçe ile ilgili ırkçı söylemlerde bulunan Didem Arslan Yılmaz’ı kınayarak hakkında suç duyurusunda bulundu. Av. Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, şöyle denildi;
“Sunucunun Kürt Dili’ni yok sayacak şekilde ‘Doğu Dili’ ifadesini kullanması toplumda asimile etme ve yok sayma düşüncelerinin çağımızda bile vücut bulduğunu ortaya koymaktadır. Dünyanın en zengin dilleri listesinde 9. sırada yer alan ve milyonlarca yurttaşın konuştuğu bir dili reddeden, bu dile ve kültüre karşı nefret dili kullanan program sunucusu ve olaya sessiz kalan kanal yönetimini kınıyor, bu tür ırkçı, ötekileştirici ve dışlayıcı nefret söylemlerinin tekrarlanmamasını diliyoruz. Batman Barosu Av. Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi olarak Kürt Dili’ne karşı ayrımcı, ötekileştirici ve ırkçı söylemlerde bulunan Didem Yılmaz Arslan’ı kınıyor; bu söylemlere temel oluşturan Kürt Dili’nin kamusal alanda kullanılması yönündeki engellerin mevzuat değişikliğiyle kaldırılmasını yetkili makamlardan talep ediyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.