İnşaat işçileri geçimlerini yapmakta zorlanıyor

İnşaat işçileri geçimlerini yapmakta zorlanıyor
Yayınlama: 26.08.2022 00:47:58
609
A+
A-

Batman’da zor şartlar altında çalışan inşaat işçilerini ziyaret eden HÜDA PAR heyeti, ağırlaşan hayat şartlarından dolayı işçilerin geçimlerini yapmakta zorlandığına dikkat çekti.

HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Muhammet Şerif Durmaz ve beraberindeki heyet, farklı sektör çalışanlarına yönelik ziyaretlerini sürdürüyor.

Son ziyaretlerini inşaat işçilerine yapan Durmaz ve heyeti, işçilerin yanında oturarak sorun ve taleplerini dinledi.

Piyasadaki istikrarsızlığın inşaat sektörünü çok fazla etkilediğini dile getiren inşaat işçileri, bundan dolayı kimi zaman iş bulduklarını kimi zaman ise iş bulamadıklarını söyledi.

Çalışmadıkları dönemlerde geçimlerini yapamadıklarını belirten inşaat işçileri, piyasanın düzelmesinin beklentileri arasında olduğunu dile getirdi.

İnşaat işçileri geçimlerini yapmakta zorlanıyor

Ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Merkez İlçe Başkanı Durmaz, işçi ve emekçilerin hayat pahalılığı karşısında büyük zorluklarla mücadele ettiğini vurguladı.

“Sektördeki dengesizlikten dolayı kimi zaman iş bulamıyorlar”

Durmaz, “Toplumun alt gelirli kesimi olan inşaat işçilerini zor şartlar altında çalıştıkları inşaatlarda ziyaret edip kendileriyle hasbihal ettik, sorun ve sıkıntılarını dinledik. Sıvacı, demirci, kalıpçı, boyacı ustalarla bir araya gelip çalışma ortamını ve şartlarını sorduk. Bizlere dertlerini ve beklentilerini anlattılar. Ustalar ve yanlarında çalışan işçiler, inşaat sektöründe artan fiyatlardan dolayı ve sektördeki dengesizlikten dolayı kimi zaman iş bulabiliyorlar kimi zaman ise iş bulamıyorlar.” dedi.

“Çalıştıkları dönemlerde bile ailelerini geçindiremiyorlar”

İşçilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çeken Durmaz, “İnşaat işçileri çalışsalar da çalışmasalar da ailelerinin rızkını temin etmek zorundadırlar. Neticede hepsinin bakmakla yükümlü olduğu bir aileleri var. Bu anlamda çalışmadıkları dönemlerde geçimlerini yapmakta çok zorlanıyorlar. Zaten bugünkü zor şartlarda çalıştıkları dönemlerde bile kazançlarıyla ailelerini geçindiremiyorlar. Hayat pahalılığı, her gün artan temel gıda fiyatları hepimizin malumudur.” ifadelerini kullandı.

“İnşaat işçileri ve benzeri kesimler unutulmamalıdır”

İnşaat işçileri gibi geçimlerini yapmakta zorlanan kesimler için yetkililerin bir çare üretmesi gerektiğini dile getiren Durmaz, son olarak şunları söyledi:

“Tüm zorluklara rağmen inşaat işçileri ve emekçileri onurlarıyla geçimlerini sağlamaya, evlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Tabi çok zor oluyor. Yetkililer, geçim sıkıntısı yaşayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, düzenli bir işe sahip olmayan kesimler için bir çare düşünmelidir. Ekonomik dar boğazın olduğu, hayat şartlarının çok zorlaştığı bu dönemde inşaat işçileri ve benzeri kesimler unutulmamalıdırlar.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.