“Kanseri ve kilolarınızı yenmek için yürüyüş yapın”

“Kanseri ve kilolarınızı yenmek için yürüyüş yapın”
Yayınlama: 09.08.2021 13:29:59
Düzenleme: 09.08.2021 13:33
658
A+
A-

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, kanser riskinin azalması, kilo verme ve daha birçok hastalığı yenmenin en kolay yolunun günde en az 10 bin adım yürümek olduğunu söyledi.

“İnsanlar her gün düzenli olarak 10 bin adım atarsa, aynı zamanda kansere yakalanma riskini de azaltıyor. Örneğin bağırsak hareketlerinin düzenlenip hızlanması sayesinde bağırsak kanseri riski azalırken, kilo verme ve östrojen hormon seviyesindeki düzenlemeyle birçok kanser riskini azaltmış olur.“

diyen İl Müdürü Özperk; “Hiçbir sporu düzenli yapamıyorsanız en kolayı tesislerimizde, parklarda ve uygun alanlarda egzersiz yürümektir. Çünkü düzenli ve tempolu olarak yapacağınız yürüyüş, özellikle de günlük atılan 10 bin adım hem zihinsel hem fiziksel sağlığınız üzerinde önemli bir rol üstleniyor.

Günümüzde uzman doktorlar günde atılan 10 bin adımın en başta kalp olmak üzere tüm vücuda azımsanmayacak kadar olumlu faydalar sağladığını açıklıyorlar. Günlük 10 bin adımın en büyük faydalarından biri kolesterol dengesini düzenliyor. Her gün düzenli yürüyüşler sayesinde damar sertliği önlenebiliyor, kolesterol değerlerinde dengelenme, diyabet ve tansiyon değerlerinde düşme sağlanıyor.

Tüm bu olumlu etkiler de kalp krizi gelişme riskini yüzde 20’lere varan oranda azaltabiliyor. Bütün bu bilgileri uzman doktorlar rahatlıkla açıklıyor. Bizlerde Gençlik ve Spor Kurumu olarak bunu destekliyoruz. Bütün tesislerimiz spor yapmak isteyen herekse açıktır.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.