“Uyuşturucuyla topyekun mücadele etmeliyiz”

“Uyuşturucuyla topyekun mücadele etmeliyiz”
Yayınlama: 29.11.2022 02:15:09
8.954
A+
A-

Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası (BESO) Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, uyuşturucu kullanımına bağlı hırsızlık, cinayet ve ölümlerin artması üzerine devlet kuruluşlarını, STK ve vatandaşları topyekûn mücadele için harekete geçmeleri gerektiğini vurgulayarak uyuşturucunun en büyük tehdit olduğunu söyledi.

BESO Başkanı Çiftçi, uyuşturucunun hayatımızı tehdit eden en önemli gündem maddelerinden birisi olduğunu ve nesil güvenliği konusunda büyük endişeler duyduklarını belirterek, “Ülke güvenliği, enerji güvenliği ve gıda güvenliği diyoruz evet çok mu çok önemlidirler ama bunlar hepsi insan güvenliği içindir. Peki insanı nasıl güvende tutacağız? Nesil güvenliğiyle insanlarımız güvende olabilir. Uyuşturucu belası işte yeni nesil güvenliğini yok etmeye teşebbüstür. Bunun için uyuşturucu ile mücadeleyi çok önemsiyoruz. Yaptığımız esnaf ziyaretlerinden duyduğumuz şikayetler ve bizlere gelen bilgilerde son yıllarda hırsızlık vakalarının çoğu olmasa da uyuşturucu bağımlılığının büyük etken olduğunu görmekteyiz. Her gün hırsızlık olaylarını duymaktayız. Klimaların motor ve boruları, bakır kablolar, trafo hırsızlıkları, motosikletlerin çalınması, camilerin kapıları ve muslukları, binaların demir kapıları ve benzeri şeyler… Hatta dükkanlardan çalınan bazı eşyaların uyuşturucu madde karşılığında verildiğini duyuyoruz. Uyuşturucu ile mücadele anne, baba, kardeş, akrabalar, esnaflar, memurlar, toplumdaki tüm bireylerin topyekün el birliğiyle mücadele etmesi ile başarıya ulaşılabilir. Uyuşturucunun çok yaygınlaşmasıyla beraber caydırıcı cezaların olmaması gençlerimizde maalesef merak uyandırıyor ve bunu para kazanma aracı olarak yapanlar da günden güne çoğalıyor. Bunun için çok sistematik bir şekilde herkes bu mücadeleye katılmalıdır.Yoksa nesil güvenliğini kaybederiz nesil güvenliğini de kaybedersek diğer tüm güvende olması gereken sahaları kaybetmeye mahkum oluruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Çiftçi, esnaflara yaptıkları ziyaretlerde uyuşturucu ve hırsızlık olaylarından çok dert yandıklarını gördüklerini belirterek, uyuşturucu tehdidinin hepimizin kapısına dayandığını, tehdidin bu kadar büyümüşken çok büyük tedbirlerin alınması gerektiğini, Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi ve üyeleri olarak kendilerinin ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ve bunun içinde bir plan ve programlarının olduklarını ilerleyen zamanlarda gerekli yerlerle paylaşacaklarını bildirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.