Vaka artışı Batman esnafını korkutuyor

Vaka artışı Batman esnafını korkutuyor
Yayınlama: 12.08.2021 12:32:22
Düzenleme: 12.08.2021 12:37
590
A+
A-

Normalleşme sürecinin devam ettiği Batman’da vaka sayılarının her geçen gün artması, uzun sürelerle kapalı kalan ve kısıtlamalar nedeniyle zor günler geçiren esnafı tedirgin ediyor. 1 Temmuz itibariyle başlayan normalleşme süreci ile birlikte maske ve sosyal mesafe zorunluluğu haricinde kalan tüm kısıtlamaların kaldırılması halkta rehavete neden oldu.

Geçtiğimiz yıl kasım ayında başlayarak mart ayına kadar devam eden koronavirüs tedbirler nedeniyle aylarca kapalı kalan ve kısıtlamalarla mücadele eden Batman esnafı, kısıtlamaların tekrar başlamasından tedirgin. Yaklaşık 1 buçuk yıl boyunca birçok sıkıntı yaşayan esnaf, kısıtlamaların kalkmasıyla tam rahat bir nefes aldı derken vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesi, beraberinde yeni bir kapanmayı getirir mi? endişesine yol açtı. Yeni bir kapanma dönemini kaldıramayacaklarını belirten Batman esnafı, halkı tedbirlere uymaya, devlet yetkililerini de tedbirleri uygulama noktasında daha hassas olmaya davet etti.

Abdulkadir Altsoy

Yeni bir kapanma ve kısıtlama istemiyoruz” Yani bir kapanma kararının esnafı geri dönüşü olmayan bir iflasa sürükleyeceğini ifade eden esnaf Abdulkadir Altsoy, “Yeni bir kapanma şu anda gündemde konuşuluyor. Özelde Batman esnafı, genelde de bütün Türkiye esnafı, böyle bir kısıtlamayı bir daha kaldıramayabilir. Esnaf iflasın eşiğinde, yeni kısıtlamalar gelirse ekonomik anlamda çok sıkıntı yaşayacaklar. Esnaf olarak kapanma ve kısıtlamalara hazırlıklı değiliz ve kaldıramayabiliriz. Çünkü 2 senedir sıkıntılı geçen ekonomik sürecin sonundayız. Bu sonucun nelere mal olabileceğini tahmin edebiliyoruz.” diye konuştu. “Sosyal mesafeye ve maskelere artık dikkat edilmiyor”

VAKA ARTIŞLARI BATMAN ESNAFINI KAYGILANDIRIYOR

Vakaların artması aşı oranının az olmasından kaynaklanmadığını belirten Altsoy, aksine halkın rehavete kapılarak tedbirleri unutmasından kaynaklandığını söyledi. Altsoy,

“Kısıtlamaların kaldırılmasından sonra herkes rehavete kapıldı. 2 seneye yakındır pandemi süreci herkesi yıprattı. Vatandaşlarımız çok sıkıntı yaşadı, bu sıkıntıdan dolayı çok gergin oldular. Bu hali anlayarak insanlarla diyalog halinde olmak gerekiyor. Sosyal mesafeye artık dikkat edilmiyor. Maskeler takılmıyor. Bu rahatlığın sonunda vaka sayılarında artış yaşandı. Tedbir olarak herkesin daha dikkatli olması lazım. Hijyen kurallarına riayet edersek bu süreci atlatacağız inşallah.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.